Raport EPPO - maj 2015

Nowe stanowiska organizmów kwarantannowych z list A1 i A2 EPPO:

 1. Pierwsze stwierdzenie Erwinia amylovora (EPPO lista A2) w Republice Korei. Bacteria została znaleziona w maju 2015 na gruszach (Pyrus sp.) w 3 sąsiednich sadach w Anseong i Cheonan.(2015/089)

 2. Pierwsze wykrycie Pseudomonas syringae pv. actinidiae (EPPO lista A2) w Grecji. W marcu 2014 bakteria została znaleziona na próbce pędów Actinidia deliciosacv. ‘Summer kiwi’ pochodzących z sadu kiwi z terenów Drosero (prefektura Pella, Północna Grecja). Prawie wszystkie rośliny nosiły znamiona zarażenia. Ogólnokrajowa inwentaryzacja ma określić rozmiar zakażonego terenu.(2015/090)

 

 

Aktualna sytuacja wybranych organizmów kwarantannowych

 1. Candidatus Liberibacter solanacearum” (EPPO lista A1 – haplotypy Solanaceae) został po raz pierwszy odnotowany w Południowo-Wchodniej Norwegii w 2011 roku na marchwi (Daucus carota, Apiaceae) (EPPO RS 2012/120). Bakteria przenoszona jest przez pluskwiaka Trioza apicalis. Monitoring został przeprowadzony na głównym obszarze hodowli marchwi w 2011 i 2012 roku celem określenia występowania „Ca. L. solanacearum” w marchwi i pluskwiakach. Rośliny pozyskano z 9 gmin ulokowanych w hrabstwach Akershus, Hedmark, Oppland, Østfold, Vestfold, (Południowo-Wschodnia Norwegia) oraz w hrabstwie Rogaland (Południowo-Zachodnia Norwegia). W badanym obszarze odsetek roślin posiadających objawy zakażenia wahał się od 10 do 100%. Pluskwiaki odławiano w gminach Rygge (hrabstwo Østfold) i Larvik (hrabstwo Vestfold). „Ca. L. solanacearum” został stwierdzony w roślinach i owadach ze wszystkich badanych gmin za wyjątkiem próbek pochodzących z hrabstwa Rogaland. Odsetek infekcji wśród roślin wykazujących objawy wynosił od 33 – 100% oraz od 21 – 56% wśród pluskwiaków. (2015/091)

 2. Ceratocystis platani (EPPO lista A2) został poraz pierwszy odnotowany w Grecji w 2003 w prefekturze Messenia i stopniowo rozprzestrzeniał się na przyległe prefektury Ilia i Arcadia (EPPO RS 2004/009). W 2009 chorobę zaobserwowano w prefekturze Achaia. Do 2010 choroba zabiła tysiące platanów wschodnich (Platanus orientalis) – drzew w różnym wieku i różnych rozmiarów w rejonie Peloponez. W 2010, C. platani został również po raz pierwszy odnotowany z regionu Epirus (Południowo-Zachodnia Grecja). Chorobę odkryto w pobliżu Tyrii, w prefekturze Ioannina, jak również wzdłuż rzeki Kalamas w prefekturze Thesprotia. Biorąc pod uwagę liczbę zakażonych drzew, szacuje się, że C. platani jest obecna w rejonie Epirus od 2005-2006. Podejrzewa się, że grzyb został przeniesiony wraz z maszynami do budowy autostrady. Grzyb ten jest poważnym zagrożeniem dla platanów w Grecji.(2015/092)

 3. Dodanie do listy alertowej Grapevine red blotch-associated virus (GRBaV). Wirus ten atakuje winorośl właściwą (Vitis vinifera) powodując obiżenie jakości plonów. Wirus ten znany jest jedynie z terenów Ameryki Północnej. (2015/093)

 4. Nowe dane na temat rozprzestrzenienia Grapevine Pinot gris virus (Trichovirus, GPGV) we Włoszech. (2015/095)

 5. Grapevine Pinot gris virus (Trichovirus, GPGV) został odnotowany w Grecji bez dodatkowych informacji.(2015/096)

 6. Nowe dane z Libanu dotyczące potencjalnych wektorów „Candidatus Phytoplasma phoenicium” (uprzednio lista alertowa EPPO). Podejrzewa się, że za przenoszenie choroby na migdały (Prunus dulcis), brzoskwinie (P. persica) i nektarynki (P. persica var. Nucipersica) odpowiedzialne są głównie owady Asymmetrasca decedens (Hemiptera: Cicadellidae), ale również niektórez z gatunków z rodzaju Tachycixius (T. viperinus i T. cf cypricus, Hemiptera: Cixiidae).(2015/097)

 7. Aktualny stan wiedzy na temat rozprzestrzenienia Orientus ishidae (Hemiptera: Cicadellidae) – potencjalnego wektora fitoplazm. Podsumowanie dotyczy następujących krajów: Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Słowenia, Czechy, Austria, Francja, Węgry i Zjednoczonego Królestwa. (2015/098)

 8. Analiza genetyczna Agrilus auroguttatus (Coleoptera: Buprestidae – lista alertowa EPPO) szkodnika atakującego dęby wykazała, że został on zawleczony do Kalifornii z Gór Smoczych w Arizonie (hrabstwo Cochise). Analiza zdolności lotu dowodzi, że owady te w ciągu doby są w stanie poruszać się jedynie na niewielkie odległości a w ich rozprzestrzenieniu musiał brać udział czynnik ludzki. (2015/099)

 9. Nowa metoda diagnostyki molekularnej pozwala odróżnić nicienia Globodera ellingtonae od innych gatunków z tego rodzaju. Patogenność nicienia na rośliny żywicielskie (ziemniaka Solanum tuberosum oraz pomidora S. lycopersicum) pozostaje nieznana. Badania pokazały wysoki stopień podobieństwa między populacjami z terenu USA, Argentyny i Chile. (2015/100)

 

 

W majowym raporcie EPPO (2015 No.5) w oparciu o najnowszą literaturę podano nowe dane o następujących organizmach kwarantannowych i znajdujących się na liście alertowej:

Chilo partellus (Lepidoptera: Crambidae),Marchalina hellenica (Hemiptera: Margarodidae – uprzednio lista alertowa EPPO), Scaphoideus titanus (Hemiptera: Cicadellidae), Helicoverpa armigera (Lepidoptera: Noctuidae – EPPO lista A2), Maconellicoccus hirsutus (Hemiptera: Pseudococcidae – EPPO listaA2).

Podano także informacje o nowej metodzie diagnostycznej dla odróżniania Drosophila suzukii (Diptera: Drosophilidae – EPPO lista A2) od innych gatunków z tego rodzaju.
W raporcie uwzględniono również informacje o identyfikacji nowej rośliny żywicielskiej (Chionanthus virginicus (Oleaceae) dla chrząszcza Agrilus planipennis (Coleoptera: Buprestidae – EPPO lista A2).


Raport wspomina także dane epidemiologiczne dotyczące Pseudomonas syringae pv. actinidiae (EPPO lista A2). Bakteria może być przenoszona na zdrowe okazy Actinidia deliciosa cv. ‘Hayward’ poprzez zainfekowany pyłek. (2015/101)


W raporcie opisano również symptomy zarażnia nowoodkrytym wirusem Grapevine vein clearing virus (GVCV) rozprzestrzenionym w Środkowozachodnim regionie USA. (2015/094)

W majowym raporcie znalazła się także informacja na temat publikacji nowych skal opisujących wzrost roślin wg BBCH dla: Asparagus officinalis (edible asparagus) (Feller et al., 2012). Camellia japonica (camellia) (Vela et al., 2013).Carthamus tinctorius (safflower) (Flemmer et al., 2013). Capparis spinosa (caper plant) (Legua et al., 2013). Elaeis guineensis (African oil palm) (Forero et al., 2011). Silybum marianum (Martinelli et al., 2015).Solanum muricatum (pepino) (Herraiz et al., 2015). Xanthostemon chrysanthus (golden penda tree) (Ahmad Nazurudin et al., 2012). Ziziphus jujube (jujube tree) (Hernández et al., 2015).(2015/102)

 

Opracowano na podstawie EPPO Reporting Service No. 05 Paris, 2015-05-05 - pobierz

Aktualności