Raport EPPO - luty 2015

Nowe stanowiska organizmów kwarantannowych z list A1 i A2 EPPO:

 1. Pierwszedoniesienie o występowaniu Trioza erytreae(Hemiptera: Triozidae – lista EPPO A2, wektor choroby huanglongbing) w Hiszpanii. Pluskwiak został wykryty w prowincji Pontevedra (wspólnota autonomiczna Galicji) w listopadzie 2014 roku (2015/022).

 2. Pierwsze wykrycieTuta absoluta (Lepidoptera: Gelechiidae - Lista EPPO A2) w Indiach. Szkodnik został wykryty w październiku 2014 w Pune (stan Maharashtra) na pomidorze (Solanum lycopersicum) uprawianym w tunelach foliowych oraz na polu. Późniejsze kontrole wykazały ciężkie porażenia pól pomidorów rosnących w dystryktach: Ahmadnagar, Dhule, Jalgaon, Nashik, Pune i Satara. W styczniu 2015 roku znaleziono T. absoluta także w stanie Karnataka, w okręgach Kolar i Bangalore (2015/024).

 3. Pierwszedoniesienie o występowaniu 'Candidatus Liberibacter solanacearum' (lista EPPO A1 - haplotypy psiankowatych) na roślinach z rodziny Apiaceae w Austrii. Patogen został znaleziony w kraju związkowym Tyrol na polach marchwi i selera (Daucus carota subsp. Sativus i Apium graveolens, oba gatunki z rodziny Apiaceae). Pobrane z sąsiednich pól próbki roślin z rodziny Solanaceae nie wykazały obecności 'Ca. L. solanacearum' (2015/029).

 4. Wykrycie Phytophthora ramorum (lista EPPO A2) w Bawarii w Niemczech. W grudniu 2014 roku chorobę wykryto na różanecznikach (Rhododendron catawbiense ‘Grandiflorum’) w prywatnym ogrodzie w Pöcking (2015/032).

 5. Wykrycie Cryphonectria parasitica (lista EPPO A2) w Belgii. Patogen został znaleziony wiosną 2014 roku na kasztanowcach (Castanea sativa cv. 'Marron de Lyon') w gminach Wemmel (region Flamandzki) i Jette (Region Stołeczny Brukseli) (2015/033).

 6. Ponowne wykrycie Tomato spotted wilt virus (Tospovirus, TSWV, wirus brązowej plamistości pomidora – lista EPPO A2) w Austrii. Wirus został znaleziony w rejonie Salzburga na następujących gatunkach: Solanum lycopersicum, Capsicum annuum i Gerbera sp. (2015/034 ).

 

Aktualna sytuacja wybranych organizmów kwarantannowych

 1. Pierwsze doniesienie o występowaniuLycorma delicatula (Hemiptera: Fulgoridae, spotted lanternfly) w USA: dodanie do listy alertowej EPPO. Owad został wykryty we wrześniu 2014 roku w Pensylwanii (okręg Berks). L. delicatula jest gatunkiem polifagicznym, który może żerować na wielu roślinach drzewiastych, w tym drzewach owocowych, leśnych i winorośli. Ze względu na możliwość powodowania poważnych szkód w uprawach, Sekretariat EPPO podjął decyzję o dodaniu go do listy alertowej EPPO (2015/023).

 2. Pierwsze wykrycieHercinothrips dimidiatus (Thysanoptera: Thripidae) w Portugalii. Szkodnik został znaleziony w październiku 2014 roku na roślinach Aloe arborescens rosnących w ogrodach i wzdłuż dróg w gminach Lisbon, Oeiras i Cascais (2015/025).

 3. Pierwsze doniesienie o występowaniu Phenacoccus peruvianus (Hemiptera: Pseudococcidae) w Austrii. Pluskwiaka znaleziono na papryce (Capsicum annuum) rosnącej w szklarni w rejonie Wiednia (2015/026).

 4. Pierwsze wykrycieAcizzia jamatonica (Homoptera: Psyllidae, wczesniej lista alertowa EPPO) w Austrii. Owad został znaleziony w prywatnym ogrodzie na drzewie Albizia julibrissin, w regionie Burgenland (2015/027).

 5. Zwalczenie Ralstonia solanacearum (lista EPPO A2) w Austrii. Bakteria został po raz pierwszy wykryta w Austrii w 2008 roku w kraju związkowym Dolna Austria (patrz EPPO RS 2009/083). Wprowadzono odpowiednie środki fitosanitarne zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej 98/57/WE. Ponieważ żadne z kolejnych badań nie wykryło obecności bakterii, Organizacja Ochrony Roślin Austrii uważa, że ognisko R. solanacearum zostało zlikwidowane (2015/028).

 6. Pierwsze doniesienie o występowaniuPseudomonas syringae pv. aesculi (wcześniej lista alertowa EPPO) w Austrii. Bakteria została znaleziona w krajach związkowych Wiednia i Dolnej Austrii na drzewach z rodzaju Aesculus (2015/030).

 7. Pierwsze wykrycie 'Candidatus phytoplasma fragariae' w Wielkiej Brytanii. Patogen został wykryty w listopadzie 2014 roku na południu kraju na drzewach Corylus sp. (2015/031).

 

 

W lutowym raporcie EPPO (2015 No. 2) w oparciu o najnowszą literaturę podano nowe dane o następujących organizmach kwarantannowych i znajdujących się na liście alertowej (2015/035): Diaphorina citri (Hemiptera: Liviidae – lista EPPO A1), Helicoverpaarmigera (Lepidoptera: Noctuidae – lista EPPO A2), Maconellicoccus hirsutus (Hemiptera: Pseudococcidae – lista EPPO A2), Monilia polystroma, Xanthomonas oryzae pv. oryzicola (lista EPPO A1), Tomato chlorosis virus (Crinivirus, ToCV – lista EPPO A2), Dothistroma pini, Maconellicoccus hirsutus (Hemiptera: Coccoidea – lista EPPO A1), Melampsora medusae (lista EPPO A2), Tomato chlorosis virus (Crinivirus, ToCV – lista EPPO A2), Tuta absoluta (Lepidoptera: Gelechiidae – EPPO A2 List), Meloidogyne fallax (lista EPPO A2), Ceratitis capitata (Diptera: Tephritidae – lista EPPO A2), ‘Candidatus Liberibacter solanacearum’, Meloidogyne enterolobii (lista EPPO A2),

 

 

W lutowym raporcie EPPO podano także informacje o aktualizacji bazy danych szkodników kwarantannowych EPPO - PQR (2015/021).

Następujące pozycje zostały dodane od czasu poprzedniej aktualizacji (08.09.2014):

- Nowe zasięgi organizmów, m.in.: Megacopta cribraria, Pseudacysta perseae, Singhiella simplex, Thrips setosus, Phenacoccus peruvianus.

- Dane z ostatnich Raportów EPPO (wrzesień 2014 - styczeń 2015)

- Nowe zdjęcia szkodników.

 

 

Opracowano na podstawie EPPO Reporting Service No. 02 Paris, 2015-02-01 - pobierz

Aktualności