Raport EPPO - listopad 2014

Nowe stanowiska organizmów kwarantannowych z list A1 i A2 EPPO:

 1. Pierwsze doniesienie o występowaniu Grapevine flavescence dorée phytoplasma (lista EPPO A2) w Niemczech. W październiku 2014 roku wykryto patogena na winorośli (Vitis vinifera cv. 'Chardonnay/SO4') w szkółce w Rheinland-Pfalz (Nadrenia-Palatynat) (2014/202).

 2. Pierwsze wykrycie Xylella fastidiosa(lista EPPO A1) na drzewach oliwnych w Argentynie. W październiku 2014 znaleziono patogena na drzewach oliwnych (Olea europaea cv. 'Arauco') w okolicach Aimogasta (La Rioja) i Cruz del Eje (Cordoba). Wcześniej bakterię wykryto na drzewach śliwy (Prunus domestica), migdałów (P. dulcis) i drzew cytrusowych (2014/203).

 3. Wykrycie Synchytrium endobioticum (lista EPPO A2) w Danii. Patogen został znaleziony w pobliżu miasta Ikast (centrum półwyspu Jylland), we wrześniu 2014 roku na ziemniaku (Solanum tuberosum cv. 'Kuras') (2014/206).

 4. Pierwsze doniesienie o występowaniu Grapevine Pinot gris virus (Trichovirus, GPGV) w Czechach, Słowacji i Słowenii. Partogen jest nowo opisanym wirusem winorośli, który był pierwotnie zidentyfikowany na Vitis vinifera cv. 'Pinot gris' w prowincji Trydent, we Włoszech. Wirus został znaleziony w kilku miejscach na Słowacji (Čachtice, Pezinok, Topolcianky, Święty Jur, Zeleneč) i w Lednice, w Republice Czeskiej. Patogen został także wykryty w winnicach zachodniej części Słowenii, w regionie Primorska (2014/208).

 5. Pierwsze wykrycie Drosophila suzukii (Diptera: Drosophilidae – lista EPPO A2) w Czechach. Szkodnik został znaleziony we wrześniu 2014 roku, w miejscowości Stará Role (powiat Karlovy Vary) (2014/209).

 6. Pierwszedoniesienie o występowaniu Drosophila suzukii (Diptera: Drosophilidae – lista EPPO A2) na Słowacji. Owad został znaleziony w październiku 2014 roku w miejscowości Malé Ludince (powiat Levice) (2014/210).

 7. Pierwsze wykrycie Spodoptera littoralis (Lepidoptera: Noctuidae – lista EPPO A2) w Niemczech. W maju 2014 roku szkodnika wykryto na słodkim ziemniaku (Ipomoea batatas cv. 'Bright Ideas') w Hesji. Podejrzewa się, że S. littoralis został zawleczony z roślinami spoza UE (2014/211).

 

Aktualna sytuacja wybranych organizmów kwarantannowych

 1. Przeprowadzono badania nad wektorami Xylella fastidiosa (lista EPPO A1) we Włoszech. Bakteria została wykryta w październiku 2013 roku, na drzewach oliwnych (EPPO RS 2013/184). W wyniku badań prowadzonych przez trzy miesiące ustalono, że głównym wektorem patogena jest prawdopodobnie Philaenus spumarius (Hemiptera: Aphrophoridae) (2014/204).

 2. Badania nad przenoszeniem Xylella fastidiosa (lista EPPO A1) z nasionami roślin cytrusowych. W wyniku eksperymentów przeprowadzonych przez 7 lat w Brazylii, naukowcy doszli do wniosku, że bakteria nie przenosi się z nasion na sadzonki pomarańczy (Citrus sinensis) i cytryn (C. limon) (2014/205).

 3. Zwalczenie wiroida wrzecionowatości bulw ziemniaka (Pospiviroid, PSTVd - lista EPPO A2) w Holandii. Patogen został wykryty w dwóch odrębnych miejscach w 2013 roku: w szklarni pomidorów (Solanum lycopersicum) (patrz EPPO RS 2013/148) oraz w uprawach Dahlia sp. Organizacja Ochrony Roślin Holandii potwierdza zwalczenie, PSTVd w obu stanowiskach (2014/207).

 4. Pierwsze wykrycieAproceros leucopoda (Hymenoptera: Argidae - lista alertowa EPPO) w Belgii. Owad został wykryty w 2013 roku na Ulmus campestris w okolicach Brukseli (2014/212).

 5. Pierwszedoniesienie o występowaniu Singhiella simplex (Hemiptera: Aleyrodidae – ficus whitefly) na Cyprze: dodanie do listy alertowej EPPO. Owad zostal wykryty w lipcu 2014 roku na Ficus benjamina, F. binnendijkii oraz F. microcarpa w Nikozji i Limassol. Jest to także pierwsze wykrycie tego gatunku w Europie. Singhiella simplex pochodzi z Indii. Ze względu na możliwość uszkadzania drzew Ficus w środowiskach miejskich Sekretariat EPPO postanowił dodać ten gatunek do listy alertowej EPPO (2014/213).

 6. Pierwsze wykrycieParaleyrodes minei (Hemiptera: Aleyrodidae – nesting whitefly) na Cyprze. Szkodnik został znaleziony w lipcu 2014 roku na Ficus benjamina i F. binnendijkii w dystryktach Nikozja i Limassol (2014/214).

 7. Rozprzestrzenianie Paraleyrodes minei (Hemiptera: Aleyrodidae – nesting whitefly) we Włoszech. Pluskwiak ten jest polifagiem pochodzącym prawdopodobnie z Ameryki Środkowej. Znaleziony został już w kilku krajach basenu Morza Śródziemnego (patrz EPPO Global Database https://gd.eppo.int/taxon/PARYMI/distribution). We Włoszech wykryto P. minei po raz pierwszy pod koniec 2010 roku, w regionie Kampania (patrz EPPO RS 2011/152). W połowie czerwca 2014 roku obecność szkodnika odnotowano po raz pierwszy na Sycylii w gajach cytrusowych (2014/215).

 

W styczniowym raporcie EPPO (2014 No.1) w oparciu o najnowszą literaturę podano nowe dane o następujących organizmach kwarantannowych i znajdujących się na liście alertowej (2014/216): Glycaspis brimblecombei (Hemiptera: Psyllidae – wcześniej lista alertowa EPPO), Lettuce chlorosis virus (Crinivirus, LCV – wcześniej lista alertowa EPPO), Potato spindle tuber viroid (Pospiviroid, PSTVd – lista EPPO A2), 'Candidatus Phytoplasma solani', Meloidogyne enterolobii (lista EPPO A2), Plasmopara obducens (wcześniej lista alertowa EPPO), Ditylenchus dipsaci (lista EPPO A2), Heterodera glycines (lista EPPO A2), Scaphoideus titanus (Hemiptera: Cidadellidae, wektor choroby "flavescence dorée"), Tomato yellow leaf curl virus (Begomovirus - lista EPPO A2), Tomato yellow leaf curl Sardinia virus (Begomovirus - lista EPPO A2), Xanthomonas oryzae pv. oryzae (lista EPPO A1), Xanthomonas oryzae pv. oryzicola (lista EPPO A1), Spodoptera eridania, S. frugiperda, S. littoralis i S. litura (Lepidoptera: Noctuidae – lista A1/A2), Pepino mosaic virus (Potexvirus, PepMV – lista EPPO A2), ‘Candidatus Phytoplasma solani’ (lista EPPO A2).

 

W raporcie podano także informacje o nowej zakładce na stronach internetowych Komisji Europejskiej, będącej narzędziem do ochrony terytorium UE przed wprowadzeniem szkodników roślin pochodzących z państw trzecich.

European Commission. Health and consumers. Plants. Non-EU trade alert list. http://ec.europa.eu/food/plant/plant_health_biosafety/alert_list_trade_non_eu/index_en.htm

 

Opracowano na podstawie EPPO Reporting Service No. 11 Paris, 2014-11-01 - pobierz

Aktualności