Raport EPPO - kwiecień 2015

Nowe stanowiska organizmów kwarantannowych z list A1 i A2 EPPO:

 1. Pierwsze wykrycie Anoplophora chinensis (Coleoptera: Cerambycidae – EPPO lista A2) na roślinach: Acer palmatum, A. saccharum i Salix sp. w Sali koło Istanbułu w czerwcu 2014. Tureckie NPPO zgłosiło całkowite zniszczenie zainfekowanych drzew. Późniejszy monitoring nie wykazał obecności szkodnika, co pozwala stwierdzić, że infekcja miała charakter epizodyczny. (2015/067)

 2. Pierwsze, niepotwierdzone przez tureckie NPPO, wykrycie Anoplophora glabripennis (Coleoptera: Cerambycidae – EPPO lista A1) na Acer negundo w Zeytinburnu koło Istanbułu (Turcja) w lipcu 2014. (2015/068)

 3. Pierwsze, niepotwierdzone przez tureckie NPPO, wykrycie Malacosoma americanum (Lepidoptera: Lasiocampidae – EPPO lista A1) na różnych gatunkach drzew w Gümüşhane. (2015/069)

 4. Pierwsze wykrycie Maconellicoccus hirsutus (EPPO lista A2) i Phenacoccus peruvianus (oba należące do Hemiptera: Pseudococcidae) w Tunezji w 2014. Osobniki M. hirsutus infekowały Hibiscus rosa-sinensis w różnych częściach prowincji Sousse (Akouda, Chott Mariem, Port Kantaoui). W związku z dużą liczbą zainfekowanych rośliń oraz areałem przyjęto, że szkodnik ten jest zadomowiony.
  P. peruvianus jest gatunkiem inwazyjnym, który aktualnie zadomawia się wokół Morza Śródziemnego. W Tunezji został wykryty na roślinach Bougainvillea glabra i Citharexylum quadrangularis z kilku lokalizacji na terenie prowincji Sousse (Akouda, Sousse i Port Kantaoui). (2015/070)

 5. Potwierdzenie wykrycia w marcu 2015 Ceratitis capitata (Diptera: Tephritidae – EPPO lista A2) w Puerto Rico. Dwa osobniki zostały złapane w gmnie Cabo Rojo. (2015/071)

 6. Nowe stwierdzenie Echinothrips americanus (uprzednio lista alertowa EPPO) zebranego z Gossypium sp. z Gwadelupy.
  Stwierdzenie występowania Microcephalothrips abdominalis (uprzednio lista alertowa EPPO) na Martynice.
  Nowe wykrycie Scirtothrips dorsalis (EPPO lista A2) na Vitis vinifera z Gwadelupy. (2015/072)

 7. Pierwsze stwierdzenie Acidovorax citrulli (EPPO lista A1) w Serbii. Bakterie zostały wykryte w sierpniu 2014 roku na plantacji arbuzów w regionie Bačka (prowincja Vojvodina). (2015/077)

 

Aktualna sytuacja wybranych organizmów kwarantannowych

 1. Anoplophora chinensis (Coleoptera: Cerambycidae – EPPO lista A2) w Chorwacji został po raz pierwszy wykryta w 2007 roku w szkółce w Turanj, w pobliżu Zadaru (EPPO RS 2009/047). Zainfekowane rośliny ( 600 Magnolia sp., Lagerstroemia sp. oraz 9 200 Acer palmatum) zostały zaimportowane z Chin w lutym 2007. W czasie monitoringu w latach 2008 – 2010 wykryto 112 larw A. chinensis, wszystkie w szkółce w Turanj. Nie wykryto żadnej zainfekowanej magnoli, pomimo że hodowane były wraz z silnie zainfekowanymi roślinami (m. in. różami). W 2011 roku, po raz pierwszy w Chorwacji użyto psów tropiących do wykrywania A. chinensis (w kooperacji z austryjackim zespołem, który tę metodę zainicjował). Równocześnie na tym samym obszarze monitoringu znaleziono jedną Lagerstroemia indica w tej samej szkółce w Turanj.
  W 2014 roku podczas oficjalnej inwentaryzacji z 29 zebranych próbek, 28 było pozytywnych. Obecność A. chinensis została potwierdzona na wybrzeżu oraz w obszarach miejskich Sveti Filip i Jakov oraz Turanj (oba w hrabstwie Zadar). Szkodnik atakował Acer sp. i Melia azedarach przy polach namiotowych, prywatnych ogrodach, szkółce oraz na plaży. Odnotowano również jedno pojawienie się A. chinensis w kontynentalnej części Północnej Chorwacji, w szkółce w Rugvica (hrabstwo Zagrzeb). Kontroli poddane zostały również lasy. Zastosowano środki eradykacji: zniszczenie 41 zakażonych drzew (Acer sp., M. azedarach) i 162 potencjalnych żywicieli obecnych w promieni 100 metrów od zainfekowanych drzew (Acer, Citrus, Malus, Platanus, Populus, Pyrus, Rosa, M. azedarach i Prunus laurocerasus); zakaz przenoszenia potencjalnie zainfekowanych roślin poza wyznaczony obszar; zainicjowano kampanię informacyjną mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej (broszury, ulotki, oraz strona internetowa do kontaktu z NPPO do zgłaszania podejrzanych przypadków). (2015/066)

 2. Frankliniella occidentalis (EPPO lista A2) na wyspach Gwadelupa i Martynika była szkodnikiem szklarniowych chryzantem i róży przez wiele lat (również odnajdywana na Fragaria vesca i Lactuca sativa). Uważa się, że została zaimportowana wraz z chryzantemami z Europy. Wraz z zaprzestaniem hodowli chryznatem F. occidentalis uważa się, że nie jest zadomowiona i obecnie praktycznie zniknęła z obu wysp.
  Thrips palmi (EPPO lista A1 List) po raz pierwszy został odnotowany na Gwadelupie i Martynice w 1985. Był to ważny szkodnik wielu upraw (melona, ogórka, chili, bakłażana) ale jego populacja wyraźnie zmalała w ciągu ostatnich 15 lat zmniejszając zarazem jego istotność z punktu widzenia ekonomii. Podczas ostatnich badań T. palmi został znaleziony na następujących gatunkach roślin: Alternanthera sessilis, Amaranthus sp., Brachiaria purpurascens, Capsicum annuum, Cleome sp., Cucumis melo, Cucumis sativus, Cucurbita pepo, Cyperus rotundus, Echinochloa colona, Eleusine indica, Eleutheranthera ruderalis, Euphorbia heterophylla, Gossypium sp., Hibiscus esculentus, Ipomoea congesta, Lactuca sp., Momordica charantia, Phaseolus lunatus, Phyllanthus niruri, Physalis angulata, Piper nigrum, Rottboellia cochenchinensis, Sida acuta, Solanum lycopersicum, Solanum melongena, Spinacia oleracea, Synedrella nodiflora, Urena lobata.(2015/072)

 3. Wyniki niedawnych badań nad występowaniem Lissorhoptrus oryzophilus (Coleoptera: Curculionidae – uprzednio EPPO lista alarmowa) we Włoszech pokazały, że od 2010, L. oryzophilus dokonał inwazji na wszystkie pola upawne ryżu w regionach Piemont i Lombardia. W 2013 nastąpiło pierwsze wykrycie poza w. w. regionami w okolicy Ferrary (region Emilia-Romagna). W 2014 szkodnik został wykryty w okolicy Verony (region Veneto) i 4 kolejnych lokalizacjach w pobliżu Ferrary. Pomimo inwazyjnego charakteru szkodnika we Włoszech, starty ekonomiczne pozostają na niewielkim poziomie. (2015/073)

 4. Wykreślenie z listy występujących w Chile Toxoptera citricidus (Hemiptera: Aphididae – EPPO lista A1). (2015/074)

 5. Vespa velutina (Hymenoptera: Vespidae) w Europie została po raz pierwszy odnotowana we Francji w 2005 roku (EPPO RS 2017/197). Szkodnik pszczół został prawdopodobnie sprowadzony wraz z towarami z Chin (prawdopodobnie porcelaną). W Hiszpanii V. velutina została po raz pierwszy odnotowana w 2010 roku w okolicach Amaiur (Navarra) oraz kilku innych lokalizacji w prowincji Gipúzkoa (País Vasco). Nowsze badania pokazują, że szkodnik zwiększa zasięg występowania w Północnej Hiszpanii i jest aktualnie obecny w 3 prowincjach País Vasco (Alava, Gipúzkoa, Vizcaya). Istnieje również kilka stwierdzeń z Girony (Cataluña), chociaż wydaje się, że V. velutina nie zasiedla tego regioniu. W 2012 kilka osobników odnotowano w pasiekach w Północnej Portugalii w gminie Viana do Castello.
  W Północnych Włoszech insekt został po raz pierwszy odnotowany pod koniec roku 2012, w prowincji Savona (Liguria) (EPPO RS 2013/168). (2015/075)

 

W kwietniowym raporcie EPPO (2015 No. 4) w oparciu o najnowszą literaturę podano nowe dane o następujących organizmach kwarantannowych i znajdujących się na liście alertowej (2015/079):

Bactericera cockerelli (Hemiptera: Triozidae - EPPO lista A1), Cherry rasp leaf virus (Cheravirus, CRLV – EPPO lista A1), Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (EPPO lista A2), Cowpea mild mottle virus (Carlavirus, CPMMV – EU Aneks), Glycaspis brimblecombei (Hemiptera: Aphalaridae – uprzednio na liście alertowej EPPO), Hymenoscyphus fraxineus (synonim Hymenoscyphus pseudoalbidus, uprzednio na liście alertowej EPPO), Phenacoccus madeirensis (Hemiptera: Pseudococcidae), Phenacoccus peruvianus (Hemiptera: Pseudococcidae),
oraz poszerzone dane o następujących organizmach: Cowpea mild mottle virus (Carlavirus, CPMMV – EU Aneks), Ceratitis capitata (Diptera: Tephritidae – EPPO lista A2), Watermelon silver mottle virus (Tospovirus, WSMoV - EPPO lista A1).

Kwietniowy raport uzupełniono o:

- nowe szkodniki: wirus Prunus virus T (PrVT) oraz grzyb Melampsora ferrinii sp. nov. ;

- nowe rośliny żywicielskie bakterii z rodzaju Candidatus oraz wirusa Strawberry latent ringspot virus;

- nowe dane epidemiologiczne dotyczące prznoszenia przez Frankliniella occidentalis (Thysanoptera: Thripidae – EPPO lista A2) wirusa atakującego kukurydzę: Maize chlorotic mottle virus (Machlomovirus);

- zmiany w taksonomi gatunku Hymenoscyphus fraxineus (syn. Chalara fraxinea i Hymenoscyphus pseudoalbidus);

-pierwsze stwierdzenie Sirococcus tsugae w Niemczech. W czerwcu 2014 grzyb został wykryty na 2 okazach Cedrus atlantica: jednym pochodzącym z prywatnego ogrodu w Bad Zwischenahn a drugim z terenów miejskich w Rastede (oba miasta z regionu Niedersachsen). Pochodzenie zakażenia pozostaje niejasne. Identyfikację utrudniają niedawne zmiany w taksonomii tego gatunku. (2015/076)

- Wiadomości na temat K. microsticta. Od 2009 oberwowane są wyraźne plamy na liściach Hemerocallis spp. Na obszarze Norwegian University of Life Sciences, w Ås (hrabstwo Akershus). Początkowo wiosną plamy są małe, okrągłe i sprawiają wrażenie zamoczonych, wraz ze wzrostem brązowieją (niekiedy mogą przybierać kolor szarości w centralnej części). Plamy szybciej rozwijają się w w kierunku podłóżnym i często zlewały się. Do połowy lata zainfekowane rośliny były nierzadko mocno oszpecone. Inkubacja podejrzanych liści w komorach o wysokiej wilgotności zaowocowała wzrostem grzyba, morfologicznie zidentyfikowanego jakoKabatiella microsticta(=Aureobasidium microstictum). Niewiele informacji na temat tego grzyba jest dostępnych, ale wg literatury K. microsticta występuje w:
Azja: Chiny, Japonia (Honshu).
Ameryka Północna: USA (Floryda, Georgia, Illinois, Kentucky, Louisiana, Maryland, Mississippi, Północna Carolina, Pennsylvania, Virginia).
Jest to pierwszy przypadek wykrycia K. microsticta w Norwegii, i pierwszy przypadek zgodnie z dostępnymi danymi dla Europy. (2015/078)

 

Opracowano na podstawie EPPO Reporting Service No. 04 Paris, 2015-04-01 - pobierz

Aktualności